REFLEKSOLOJİ

Son yıllarda iyice hızlanan hayat temposu, aşırı stres, zaman darlığı ruhsal olarak bizi etkilemekle kalmayıp, vücudumuzda da izler bırakıyor. Bunun sonucunda boyun, omuz ,sırt, bel ağrıları bedenimizin bir parçası haline geliyor.

Bu hızlı hayat temposundan biraz olsun uzaklaşmak ve bedenimzin rahatlamasını sağlamak için, ayaklara, ellere, baş ve kulaklara uygulanan özel masaj hareketleri ile bedenin belli alanlarında toplanan, enerjiyi dağıtarak vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneğini harekete geçiren REFLEKSOLOJİ den bahsetmek istiyorum Refleksoloji, bugün destekleyici ya da tamamlayıcı tedavi dediğimiz tedaviler arasında yer almaktadır. Refleks sözcüğünün sözlük anlamı dış etkilere bağlı olmak üzere istemsiz kas kasılmasıdır.

Refleksoloji sinir noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektrokimyasal mesajları çıkardığını bununda nöronların yardımı ile ilgili organı uyardığını savunur. Bu düşünceyle birlikte, bugünkü refleksoloji teriminin temel aldığı, en yaygın inanç BÖLGE TERAPİSİ dir. (Zone Therapy).

Psikolojide özellikle panik atak ve depresyon hastalığının tedavisinde destekleyici olarak uygulanmakta olup, başta Rusya ve Amerika’daki engelliler üzerinde özellikle otistik ve spastik engelli çocuklar ile felçli hastalar olmak üzere birçok engel grubunda ciddi gelişmelerin ortaya çıkması sebep olmuştur.

Stres belki de günümüz insanlarının karşılaştığı en temel sorundur. Bu sorunun sinir sistemimiz üzerindeki etkisi son yıllarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olup günlük hayatta yaşadığımız birçok sorun buna dayalıdır. Stres kan dolaşımını yavaşlatır refleksoloji ise kan dolaşımını hızlandırarak vücudun besin almasını ve toksin atımını hızlandırır. Düzenli olarak Refleksoloji yaptıranların bağışıklık sistemlerinin daha iyi çalıştığı özellikle kışın yaşanılan soğuk algınlığı ve grip tarzı hastalıklara daha dirençli oldukları yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Aslında bu arada bir başka yorumu da refleksolojiyi tanımlarken anlatmakta fayda var. Enerjinin bloke olduğunu temelde de hastalıkların bu yüzden çıktığını ve refleksolojinin tıkalı bir bölgenin açılmasına ve rahatlamasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Bedenim benim dünyam…

Randevu Talebi

E-bülten Kaydı

Facebook623
Facebook
Instagram355