Nefes alan ve veren varlıklar olarak, doğumdan ölüme her anımız nefesdir. Nefesimiz  fizyolojik bir işlem olmanın dışında, fiziksel sağlığımızı , zihinsel  sağlığımızı , duygu durumlarımızı ve bilinç düzeylerimizi  etkiler.

Çeşitli duygu durumları, bastırılmış duygular, hoşumuza gitmeyen haller, doğal nefes ritmimizi etkiler ve kısıtlar. Oysa kendimizi rahat,  huzurlu dingin hissettiğimizde, rahat ifade ettiğimizde nefesimizde rahatlar. Doğumumuzdan bulunduğumuz yaşımıza gelene kadar yaşamımızda çok çeşitli , üzüntü, travma , mutsuzluk yaşamış ve nefesimizi farkında olmadan tutmuş ve kısıtlamışızdır. Bize uygun olmayan, kabul göstermediğimiz durumlarda, sorunlar ve zorluklar karşısında bilinçsizce baskıladığımız nefesimiz, bedenimizde sıkışmış ve bunu da daralmışlık duygusuyla ifade etmişizdir.

Çoğunuzun  EVET   dediğini duyuyor gibiyim.

Bizler, beden, zihin, duygular ve  ruhumuz ,ile bir bütün güzellikleriz. Beden , beyin ve ruh bir bütün olmak zorunda ise, ki öyledir bu bütünlüğün bağlantısı kendi nefesimizdir. Huzuru ve ruhsal bir varlık olduğumuzu, sağlıklı bir bedenle deneyimleyebiliriz. Yine nefesimiz aracılığıyla bedenimizle iletişime geçeriz.

Doğal nefes  (açık, derin, rahat), hoşa gitmeyen deneyimlerimizin gerçek sebeplerini fark etmemize, bize hizmet etmeyen  inanç  ve davranışlarımızı dönüştürmemize bu sayede YENİ BİR BEN’ e kapı açar.

Yeni bir bene açılan kapının anahtarı yine bizim nefesimizdir.

Nefes hayattır. ÖYLEYSEEE

TAZELENMEYE HAZIR MIYIZ ?

Cansel Cansever  ÇEŞİT

Please like & share: